Powołanie każdego z nas
Czym jest powołanie? Kto może zostać powołany? Jak rozeznać powołanie? Do czego mogę być powołany?
Są to pytania na, które katolik często szuka odpowiedzi. Dlatego postaram się troszkę przybliżyć Wam ten temat. Zacznę od udzielenia odpowiedzi na pierwsze pytanie: Czym jest powołanie? Powołanie w chrześcijaństwie jest to wezwanie człowieka przez Boga do określonego sposobu życia. Jest wypełnieniem woli Jego. Powołanie na pewno nie jest przekonaniem, że jesteśmy w czymś dobrzy, na pewno nie jest marzeniem, żeby coś robić, na pewno nie jest naszym pomysłem na życie. Powołanie to termin, który dotyczy każdego: jest powołanie do życia, do świętości, do miłości i macierzyństwa. Jest ono myślą Stwórcy względem wszelkiego stworzenia i planem, który każdy z nas powinien wypełniać. Powołanie to wezwanie człowieka do bycia szczęśliwym, do poświęcenia swojego życia i odkrycia woli na tu i teraz. Każdy z nas już od chwili swego poczęcia został przez naszego Stwórcę powołany. Już samo życie na ziemi jest dla każdego z nas powołaniem. Również każdy z nas został powołany do świętości i służby drugiemu człowiekowi. Nie ma na świecie człowieka, który nie zostałby przez Boga powołany. Nie należy powołania skupiać tylko na kapłaństwie, czy zakonie. Bo wszystko co mamy w życiu wypełniać, każdy nasz zawód, praca jest już powołaniem. Czy to ksiądz, czy siostra zakonna, lekarz ,nauczyciel, sprzątaczka itd. każdy z nas otrzymał to powołanie od Boga. Tak wiec odpowiedz na pytanie kto może być powołany jest prosta. KAŻDY Z NAS JEST POWOŁANY DO CZEGOŚ INNEGO NIE MA LUDZI NIE POWOŁANYCH. Jakie wyróżniamy jeszcze powołania i na czym one polegają? Przedstawię tu je i krótko opiszę.
Rodzaje powołań:
1. Małżeństwo- związek dwóch osób, mężczyzny i kobiety, regulowany zasadami, obyczajami, przekonaniami i postawami wyznaczającymi prawa i obowiązki małżonków oraz status ich ewentualnego potomstwa. Zakładany w celu utworzenia rodziny, wydania na świat potomstwa i odpowiedniego wychowania.
Według Katechizmu Kościoła Katolickiego jest to "Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu".(KKK 1601)
2. Kapłaństwo- Kapłaństwo jest sakramentem, dzięki „któremu posłanie, powierzone przez Chrystusa Apostołom, nadal jest spełniane w Kościele aż do końca czasów (Katechizm Kościoła Katolickiego, p. 1536).
Sakramentu święceń (każdego stopnia) może udzielić tylko biskup. KKK ściśle określa wynikające z przyjęcia święceń skutki: Kto został wyświęcony w sposób ważny, może oczywiście ze słusznych powodów zostać zwolniony z obowiązków i funkcji związanych ze święceniami, nie może jednak stać się człowiekiem świeckim w ścisłym sensie, ponieważ charakter wyciśnięty przez święcenia jest nieusuwalny. Powołanie i posłanie otrzymane w dniu święceń naznaczyły go na zawsze (por. KKK 1583).
3.Życie konsekrowane- tryb życia poświęconego w szczególny sposób Bogu i pracy dla dobra Kościoła. Często wynika ze złożonych ślubów.
W Kościele katolickim można wyróżnić następujące formy życia konsekrowanego:
A) Wspólnotowe:
• Zakony i zgromadzenia zakonne
• Stowarzyszenia życia apostolskiego
• Instytuty świeckie
B) Indywidualne:
• Dziewice konsekrowane
• Wdowy konsekrowane
• Pustelnicy.
4. Życie w pojedynkę ale nie samotnie- Nie wszyscy muszą mieć dzieci, ale wszyscy powołani są do duchowego ojcostwa czy macierzyństwa. Każdy z nas powołany jest by dawać życie – choć każdy na swój sposób.
Życie samotne daje możliwość zaangażowania się w różne formy służenia innym: poprzez pracę zawodową czy działalność społeczną, charytatywną.
Tak więc poznaliśmy te podstawowe kategorie powołań i każdy z nas na pewno w którejś z tych grup się kiedyś znajdzie, albo już się znalazł. Trzeba tylko dobrze rozeznać i zaakceptować to powolanie,jakie daje nam Bóg.
To teraz pytanie: Co zrobić by rozeznać powołanie-jak je rozeznać??
To też nie jest takie proste, ale pamiętajmy, że jeśli będziemy w stałej relacji z Bogiem to On pomoże nam je rozeznać prawidłowo.
Pierwszym takim krokiem niech będzie nasza codzienna modlitwa do Ducha Świętego. Otrzymując Go w sakramencie Bierzmowania powinniśmy się codziennie do Niego zwracać z prośbą o pomoc. To na pewno bardzo nam ułatwi w rozeznaniu naszego powołania. Nie wolno nam zapominać o modlitwie do Ducha świętego. Musimy ją wprowadzić do naszej codziennej praktyki modlitewnej. Kolejnym dobrym krokiem jest codzienna modlitwa do Ducha Świętego. Kolejnym krokiem powinno być odmawianie modlitwy o rozeznanie własnej drogi życiowej i powołania naszego. Bóg nam pomoże jeśli będziemy się do Niego o to zwracać. Pamiętaj, że Bóg chce Twojego dobra.
Nie może być inaczej. Jeśli Jezus daje ci pragnienia, to po to, byś dzięki nim stał się szczęśliwy. Bóg nie chce, byś robił coś dlatego, bo ktoś cię do tego zmusił lub dlatego, że "tak po prostu wyszło". Wtedy zawsze będziesz miał poczucie niedosytu i braku spełnienia. Dlatego rób to, co kochasz. Wtedy na pewno będzie to zgodne z wolą Boga i twoim powołaniem.
Nie podejmuj decyzji w skrajnych stanach emocjonalnych. Euforia i to, co potocznie nazywamy "dołkiem", to najgorsze momenty w rozeznawaniu. Nigdy nie podejmuj żadnych decyzji, kiedy jest albo "bardzo dobrze", albo "beznadziejnie". Poczekaj, aż będzie "normalnie".
W obecnych czasach bardzo trudno młodym podjąć decyzje wiążące na całe życie. Dotyczy to wszystkich form życia, zarówno małżeńskiego, jak i tego poświęconego Bogu - kapłańskiego czy zakonnego.
Dlatego musimy się dużo modlić o pomoc w rozeznaniu naszej drogi i powolania,gdyż bez tego nie damy rady. Cele dzisiejszego świata są inne od planów Bożych. Tak czasem ciężko iść za głosem Boga, który nas do czegoś wzywa, bo łatwiej iść za głosem świata. Nie dajmy się zmanipulować światu módlmy się i idźmy w kierunku powołań jakie przygotował dla nas Bóg. Są zawsze najlepsze i najpiękniejsze.
Dodaj komentarz